Haberler

blog-details
  • 21.03.2021 15:43:04

  • 98

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü 2021 Yılında Büyük İlgi Görüyor. 21 Mart'ın Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Senduromu Günü İlan edilmesinin ardından Dünya Genelinde Farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.

Down Sendromu Farkındalık Günü her yıl 21 Mart tarihine denk geliyor. Vatandaşlar Down Sendromu Farkındalık Günü sebebiyle sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulunuyor, sevdiklerine günün anlam ve önemini vurgulayan mesajlar gönderiyorlar.

DOWN SENDROMU NEDİR? 

Down Sendromu, bir kromozom anomalisidir. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom'lu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Bu sebepten dolayı Down Sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir


Down Sendromunun oluşmasında; ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Down Sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, hamilelik yaşı ilerledikçe risk artar. Ülkemizde, doğum öncesi dönemde anne adaylarının, Down Sendromu gibi fetal anomaliler ve kromozomal bozukluklara yönelik tarama testleri ve USG incelemeleri hakkında bilgilendirilmeleri sağlanarak gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır.

Trisomy 21, Translokasyon ve Mozaik olmak üzere 3 tip Down Sendromu vardır. Down Sendromu tanısı doğumdan hemen ya da kısa bir süre sonra konulur. Down Sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olması tipiktir.

Haber Giriş: 21 Mart 2021